Jak ominąć korki na Zakopiance

11 stycznia 2012 r.

Dojazd do Zakopanego w szczycie sezonu turystycznego, bądź w przypadku trudnych warunków atmosferycznych, nie jednemu kierowcy nastręczyło wiele problemów. Popularną Zakopiankę, drogę łączącą Kraków i Zakopane, w normalnych warunkach pokonuje się w czasie ok. 1,5 godziny. Kiedy występują korki, niejednokrotnie czas pokonania ok. 100 km odcinka drogi, wydłuża się nawet do kilku godzin.

Podróżując samochodem z północnej Polski do Zakopanego, można wybrać także inny wariant drogi. Zakopianka jednak jest najkrótszym wariantem i posiada najlepszą nawierzchnię, a także, dzięki klasyfikacji drogi krajowej, jest najlepiej odśnieżaną drogą w zimie w tej części kraju.

Czas występowania korków na Zakopiance z reguły można przewidzieć. Jest to przede wszystkim okres dojazdu i powrotów z Zakopanego w okresie sylwestrowym, przedłużonych weekendów, czy weekendów w czasie zimowych i letnich ferii szkolnych.

Od niedawna można jednak sprawdzić aktualny czas przejazdu Zakopianką. Aktualny czas pokonania poszczególnych odcinków drogi w obu kierunkach, dostępny jest w serwisie www.wtatry.eu oraz www.nadrodze.info, a także na tablicach informacyjnych umieszczonych przy drogach w wielu miejscach Małopolski.

W serwisie www.korkosfera.pl można zaś podejrzeć na mapie, średnią prędkość z jaką poruszają się aktualnie samochody, na poszczególnych odcinkach wybranej drogi.

Kamery internetowe na drogach Podhala i okolicznych miejscowości


Decydując się na wybór drogi alternatywnej, warto wziąć pod uwagę, w których miejscach tworzą się i jak duże są zatory na drodze.

Objazd przez Mszanę Dolną
Podróżując z kierunku Krakowa do Zakopanego, tuż za miejscowość Lubień, droga ma dwa pasy ruch w każdym kierunku. Ponadto od Myślenic jest to droga ekspresowa. W szczycie sezonu możemy spodziewać się zakorkowanej drogi, właśnie w okolicy miejscowość Lubień, gdzie tuż za nią droga dwupasmowa przechodzi w jednopasmową, co powoduje utrudnienia w ruchu.
Jeżeli korek, nie występuje na odcinki dużo dłuższym niż dwa kilometry przed zwężeniem drogi, na zjeździe z drogi ekspresowej w miejscowości Lubień możemy wjechać na drogę 698 i dojechać do Mszany Dolnej. Jeżeli jeszcze przed węzłem drogowym w Lubniu, napotkamy się na korek, innym rozwiązaniem jest dojazd do Mszany Dolnej przez Wieliczkę i Dobczyce. Z Mszany Dolnej dojeżdżamy do Rabki Zdrój, gdzie możemy wjechać na Zakopiankę, albo wybrać wjazd na Podhale od strony zachodniej.


Wyświetl większą mapę

Wyświetl większą mapę


Dalszy odcinek Zakopianki z Rabki do Zakopanego, poza dwoma krótkimi odcinkami, to droga jednopasmowa.  Największe korki tworzą się przed wjazdem do Zakopanego.

Objazd przez Czarny Dunajec
Do Zakopanego można również wjechać od strony zachodniej. W miejscowości Rabka Zdrój, należy kierować się w stronę miejscowości Czarny Donajec, a następnie Chochołów i Kościelisko.


Wyświetl większą mapę

Przed wjazdem do miejscowości Dobczyce, od strony Wieliczki, prowadzona jest budowa ronda. Zakończenie prac planowane jest na 12 sierpnia 2012 roku. Zaś aa drodze krajowej nr 78 między Mszaną Dolną a Rabką Zdrój, budowany jest nowy most. Ruch drogowy odbywa się na moście objazdowym. Planowany termin zakończenia prac - 31 sierpnia 2012 roku.

Inne warianty
Objazd Zakopianki, jadąc od strony Katowic

wariant zimowy
Katowice - Wadowice - Sucha Beskidzka - Maków Podhalański - Rabka Zdrój (dalej Zakopianką, lub wg. powyższej propozycji przez Czarny Dunajec - dojazd do Zakopanego od zachodniej strony Podhala).

wariant letni
Katowice - Wadowice - Sucha Beskidzka - Maków Podhalański - Zawoja (w zimie droga w tym miejscu może byc pokryta śniegiem, pochyła droga) Jabłonka - Czarny Dunajec - Chochołów - Zakopane.

* Przedstawione informacje mają wyłącznie charakter informacyjny. Wybór drogi należy do kierowcy. Na proponowanych objazdach, również mogą występować utrudnienia.
 
 

Ośrodki narciarskie w Polsce